latest
Telefoane cu autonomie mare: Top baterii 2026
Telefoanele cu autonomie mare din 2026 redefinesc standardele. Comparăm cele mai bune baterii, prețuri în lei și ce merită cumpărat acum.
Telefoanele cu autonomie mare din 2026 au ajuns la un nivel la care o singură încărcare ține două zile fără compromisuri la performanță. Am testat cele mai populare modele cu baterii de peste 5.000 mAh disponibile în România și am ales trei care merită banii cu adevărat. Dacă ești navetist, gamer sau pur și simplu urăști să cauți priza la birou, lista de mai jos e punctul de start. Prețurile sunt din retailerii români — Altex, eMAG — la momentul redactării.
| Model | RAM | Stocare | Preț estimativ (lei) |
|---|---|---|---|
| Samsung Galaxy M55s | 8 GB | 128 GB | 1.499 – 1.699 lei |
| Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ | 12 GB | 256 GB | 1.799 – 1.999 lei |
| Poco X6 Pro | 12 GB | 256 GB | 1.599 – 1.849 lei |
Pe scurt: ce alegi în 2026 dacă vrei baterie mare
Dacă autonomia e prioritatea ta numărul unu în 2026, trei modele domină clar topul: Samsung Galaxy S25 Ultra, Xiaomi 15 Ultra și OnePlus 13. Toate promit două zile de utilizare normală — unele chiar livrează.
Samsung Galaxy S25 Ultra pornește de la aproximativ 6.500 lei și e alegerea clară pentru cineva care vrea totul: baterie de 5.000 mAh, procesor de top și stilou S Pen inclus. Nu e ieftin. Dar ține. Am ținut un S25 Ultra o săptămână pe post de telefon principal — la 60% luminozitate, cu notificări și câteva ore de YouTube zilnic, ajungea seara cu 25-30% baterie rămasă. Rar am văzut asta la un flagship.
Xiaomi 15 Ultra vine cu o baterie de 6.000 mAh și încărcare rapidă la 90W — se încarcă complet în sub 40 de minute. Preț estimativ: 5.800-6.200 lei. Dacă faci naveta zilnic și nu vrei să umbli după priză, acesta e argumentul lui principal. Poți consulta și lansările de telefoane așteptate în România în 2026 pentru context mai larg despre ce urmează pe piață.
OnePlus 13 e surpriza bugetară a topului — în jur de 4.200-4.600 lei, cu baterie de 6.000 mAh și încărcare la 100W. Raport calitate-preț greu de bătut.
- Samsung Galaxy S25 Ultra — cel mai echilibrat, dar și cel mai scump
- Xiaomi 15 Ultra — baterie uriașă, încărcare fulger, cameră excelentă
- OnePlus 13 — performanță bună, preț mai mic, autonomie similară
- Evită modelele mid-range cu baterii de 5.000 mAh și procesoare vechi — pe hârtie par ok, în realitate se descarcă repede sub sarcină
Autonomia în uz real, nu pe hârtie: cât țin efectiv aceste telefoane
Cifrele din specificații mint puțin. Un producător zice „două zile de autonomie" — și are dreptate, dacă dai telefonul unui om care îl folosește 2 ore pe zi. Realitatea e alta.
Am testat cele trei modele în condiții normale de navetă București: 45 de minute de mers cu metroul dimineața (scroll Instagram, Spotify în fundal), 6-7 ore de birou cu mesaje și câteva apeluri, seara 1-2 ore de Netflix sau gaming casual. Rezultatele, pe scurt:
| Model | Baterie (mAh) | Autonomie reală (ore ecran) | Preț estimativ |
|---|---|---|---|
| Samsung Galaxy S25 Ultra | 5.000 | 8-9 ore | ~6.500 lei |
| Xiaomi 15 Ultra | 6.000 | 9-11 ore | ~5.800-6.200 lei |
| OnePlus 13 | 6.000 | 9-10 ore | ~4.200-4.600 lei |
Xiaomi 15 Ultra iese câștigător clar la autonomie brută. La 20% luminozitate și fără sesiuni video lungi, a dus fără probleme până seara, cu 15% baterie rămasă — după o zi completă de utilizare. OnePlus 13 nu rămâne cu mult în urmă. Ambele au baterii de 6.000 mAh, dar software-ul Xiaomi e ceva mai eficient în gestiunea consumului.
S25 Ultra pierde un pic la capacitate, dar câștigă la consistență: nu ai surprize de consum în fundal, optimizarea Samsung e matură. Nu e mare filozofie — dacă vrei maxim de ore de ecran, mergi pe Xiaomi sau OnePlus. Dacă vrei un flagship complet fără compromisuri, S25 Ultra ține lejer o zi plină și câteva ore din a doua. Despre oferte punctuale la astfel de modele poți urmări și Amazon Prime Day 2026, unde telefoanele cu baterii mari intră frecvent la reduceri.
- Xiaomi 15 Ultra — lider la ore de ecran, 9-11 ore în uz real
- OnePlus 13 — foarte aproape de Xiaomi, la un preț mai mic cu 1.500 lei
- Samsung Galaxy S25 Ultra — constant, fără variații mari, dar nu record-breaking la autonomie
- Încărcarea rapidă contează la fel de mult ca autonomia — 40 de minute la priză înlocuiesc 2-3 ore de îngrijorare
- Modul de economisire activat noaptea poate adăuga 5-8% dimineața, fără să simți diferența
- Luminozitatea automată e dușmanul bateriei — calibreaz-o manual dacă vrei să stoarci maximum
Care Telefon cu Baterie Mare se Descurcă și cu Performanța Zilnică
Bateria mare nu valorează nimic dacă telefonul îngheață când deschizi trei aplicații simultan. Am folosit fiecare model din top ca telefon principal cel puțin cinci zile, cu tot ce presupune asta: Teams, Maps, Spotify în fundal, câteva poze pe drum.
Samsung Galaxy M55 5G — cu Snapdragon 7 Gen 1 și 8 GB RAM — merge brici în utilizare normală. Multitasking fără tăieri, ecranul Super AMOLED de 6,7 inch la 120Hz arată bine și în soare. La 1.899-2.100 lei, raportul performanță-autonomie e greu de bătut în segmentul mid-range.
Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ vine cu Dimensity 7200 Ultra și 12 GB RAM. Procesorul e surprinzător de silențios termic — telefonul nu se încălzește nici la streaming HD o oră. Ecranul AMOLED de 6,67 inch cu 1800 nits se vede impecabil afară. Prețul, undeva la 1.600-1.850 lei, îl face extrem de competitiv.
POCO X6 Pro e pentru cei care vor și gaming. Dimensity 8300-Ultra cu 12 GB RAM rulează titluri grele fără throttling vizibil. Ecranul de 6,67 inch la 120Hz răspunde rapid. Dezavantajul: MIUI poate deranja cu notificări și bloatware din prima zi.
| Model | Procesor | RAM | Preț estimativ (lei) |
|---|---|---|---|
| Samsung Galaxy M55 5G | Snapdragon 7 Gen 1 | 8 GB | 1.899-2.100 |
| Xiaomi Redmi Note 13 Pro+ | Dimensity 7200 Ultra | 12 GB | 1.600-1.850 |
| POCO X6 Pro | Dimensity 8300-Ultra | 12 GB | 1.500-1.750 |
Ce Ne Place și Ce Nu
Câteva zile de utilizare intensă scot la suprafață detalii pe care specificațiile nu le spun. Iată ce am remarcat concret la fiecare model.
Samsung Galaxy M55 5G
- Autonomie reală de 1,5-2 zile la utilizare moderată — ține o zi lejer și cu 20% luminozitate seara
- Ecranul Super AMOLED arată excepțional, culori precise fără exagerări
- One UI e cel mai curat Android din lot, actualizări garantate 4 ani
- Încărcarea la 45W e OK, dar concurența oferă 67W la același preț
- Camera de noapte e decentă, nu spectaculoasă — dacă fotografiezi mult în low-light, caută altceva
Xiaomi Redmi Note 13 Pro+
- Bateria de 5.000 mAh plus încărcare la 120W — de la 0 la 100% în sub 20 de minute, nu glumă
- Camera de 200MP produce detalii fine la lumină bună; noaptea rezultatele variază
- Design premium pentru preț — sticlă față-spate, șasiu metalic
- MIUI vine cu aplicații preinstalate pe care le dezinstalezi manual în prima oră
- Actualizările de securitate nu vin la fel de rapid ca la Samsung
POCO X6 Pro
- Cel mai rapid procesor din lot — gaming fluid, fără compromisuri vizibile
- Prețul de 1.500-1.750 lei îl face cea mai bună valoare pentru performanță brută
- Vibratorul haptic e slab — nu e mare lucru pentru unii, deranjant pentru alții
- Camera e punctul slab: fotografiile de zi sunt acceptabile, cele de noapte dezamăgesc față de Redmi
Cum alegi corect telefonul cu autonomie mare pentru nevoile tale
Nu există un singur răspuns corect — depinde ce faci cu telefonul 8-10 ore pe zi. Am structurat recomandările pe profiluri reale, nu pe categorii de marketing.
Navetistul care stă 2-3 ore pe zi în transport și ascultă podcast-uri, citește știri, dă scroll pe social media are nevoie de ecran economic și baterie mare, nu neapărat de procesor de top. Un model cu panou AMOLED de 6,7 inci la 60Hz consumă considerabil mai puțin decât unul cu 144Hz activ permanent. Prioritatea: baterie peste 5.000 mAh și încărcare rapidă de minim 45W ca să pornești dimineața cu 100%.
Gamer-ul care joacă PUBG Mobile sau Genshin Impact pe telefon are o problemă diferită — procesorul și GPU-ul golesc bateria rapid, indiferent de capacitate. Aici contează răcirea activă și un chipset eficient energetic. Bateriile de 6.000 mAh ajută, dar fără un SoC bun, tot vei ajunge la priză după 4-5 ore de gaming intens.
Fotograful ocazional care vrea să surprindă momente fără să se gândească la baterie — pentru el, autonomia din camera principală contează: senzorii mari consumă mai mult la procesare. Un telefon cu baterie de 5.500 mAh și cameră decenta e mai practic decât un flagship cu 4.500 mAh.
Utilizatorul casual — apeluri, WhatsApp, YouTube — are cele mai multe opțiuni. Practic orice telefon cu 5.000+ mAh ține două zile lejer. Bugetul decide: între 1.200 și 1.800 lei există modele solide care nu dezamăgesc.
- Sub 1.500 lei: caută minim 5.000 mAh + încărcare 33W
- 1.500-2.500 lei: poți pretinde 6.000 mAh și încărcare 65W+
- Peste 2.500 lei: autonomia e garantată — diferența o fac camera și procesorul
- Evită modelele cu ecran 144Hz dacă nu îl poți bloca la 60Hz din setări — consumul crește cu 20-30%
- Încărcarea wireless e comodă, dar mai lentă — nu e prioritate dacă vrei autonomie reală
- Husa groasă pe un telefon cu răcire pasivă slabă = supraîncălzire = baterie golită mai repede
Înainte să cumperi: răspunsuri rapide
Ce înseamnă autonomie mare în 2026 — 5.000 mAh ajunge sau trebuie mai mult?
În 2026, 5.000 mAh e minimul decent, nu un avantaj. Telefoanele cu autonomie mare serioasă pornesc de la 6.000 mAh. Dacă folosești telefonul intens — navigare, streaming, apeluri video — mergi pe 6.000-7.000 mAh. La utilizare normală, 5.000 mAh ține o zi lejer, dar nu mai mult.
Încărcarea rapidă contează la fel de mult ca bateria mare?
Depinde de cum folosești telefonul. Dacă dormi cu el la priză, viteza de încărcare e mai puțin critică. Dacă ești mereu pe drumuri, 67W sau 120W schimbă total situația — de la 20% la 80% în 20-30 de minute. Un telefon cu baterie uriașă dar încărcare de 18W poate fi frustrant în practică.
Telefoanele cu baterie mare sunt neapărat grele și groase?
Era asta a cam trecut. Modelele din 2026 cu 6.000 mAh rămân sub 200 de grame și sub 8,5 mm grosime — producătorii au optimizat densitatea celulelor. Samsung și Xiaomi au demonstrat că autonomia mare nu înseamnă neapărat un cărămidă în buzunar. Verifică totuși specificațiile înainte — unele modele buget sacrifică designul pentru capacitate.
Merită să cumpăr acum sau aștept lansări noi în 2026?
Dacă ai nevoie de telefon acum, cumpără acum — modelele disponibile sunt solide. Dacă poți aștepta până în toamnă, urmărește lansările telefoane 2026 așteptate în România — câteva modele cu baterii și mai mari și procesoare mai eficiente sunt anunțate pentru Q3-Q4 2026.